Kuulumiset 2022 vuosikokouksesta

Julkaistu: 16.05.2022 Julkaisija: Anu Mäkinen

Vuoden 2022 sääntömääräinen vuosikokous järjestettiin 13.5. Leppävaarassa ja paikalla oli reilu parikymmentä kerhomme jäsentä ja pari kannatusjäsentä.

Kokouksen alussa jaettiin perinteisesti tunnustuksia kauden saavutuksista. Kaikki palkittavat eivät valitettavasti päässeet paikalle, mutta he saavat muistamisensa myöhemmin tämän vuoden aikana.

Vuoden tulokkaana palkittiin kauden aikana huimasti kehittynyt Joel Korpinen. Vuoden erotuomariparina jäsenten äänestyksen pohjalta palkittiin mm. miesten MM-kisadebyyttinsä onnistuneesti tehneet Thomas Ellis ja Janne Sjögren. Pitkästä erotuomariurasta muistettiin tähän kauteen uransa päättänyttä John Imjackia.

Vuoden erotuomaripari Thomas Ellis ja Janne Sjögren.

Vuosikokouksessa muistettiin myös yhdessä Salibandyliiton kanssa 250. toimitsijaesimiestehtävän virstanpylvään saavuttanutta Andy Kyroa.

Kerhon puheenjohtaja Katja Karjalainen ja ETV:n puheenjohtaja Antti Partanen palkitsivat Andy Kyron (keskellä).

Yhdistys myönsi myös kultaisen ansiomerkin numero 13 Marko Kilpikoskelle pitkästä ansiokkaasta työskentelystä alueen erotuomareiden eteen.

Puheenjohtaja Karjalainen jakoi kultaisen ansiomerkin Marko Kilpikoskelle.

Vuosikokouksessa jäsenistö kuuli selostuksen päättyneestä kaudesta. Tilikausi oli tappiollinen asettelutoiminnan oltua katkolla ja monien isojen turnausten peruuntumisten vuoksi. Myös jäsenmäärässä oli pientä laskua. Kauden aikana jatkettiin kuitenkin koulutustoiminnan ansiokasta kehittämistä sekä päästiin järjestämään osa suunnitellusta virkistystoiminnasta. Viestinnässä MM-kisat näkyivät vahvasti erotuomaribrändin pönkittämiseksi. Lisäksi kauden lopussa tehtiin somekampanja Älä riko urheilua -kampanjaan liittyen, mikä käsitteli erotuomarien kokemaa asiatonta käytöstä ottelutapahtumien yhteydessä. Myös edunvalvontatyö jatkui koko kauden ajan monen muun kerhon perustoiminnan lisäksi.

Startanneelle kaudelle ehdotettiin koulutustoiminnan kehittämisen helpottamiseksi koulutusvaliokunnan perustamista uudelleen, mikä vähentäisi UETV:n työmäärää. Toimintasuunnitelmassa näkyi myös useammassa kohdassa yhteistyön kehittäminen alueen johtoryhmän kanssa. Samoin painopistettä laitettiin jäsenhankinnan kehittämiseen ja erotuomarivälitystoiminnan osalta seurayhteistyön kehittämiseen. Myös viestinnän kehittämisen tarkistelu isossa kuvassa on suunnitelmissa. Tavoiteohjelmassa määriteltiin erikseen edunvalvonnan osalta mm. kerhon tavoitteita sekä liiton että AC:n kanssa käytäviin yhteistyö- ja erotuomaripalkkioneuvotteluihin.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin jatkamaan Katja Karjalainen.

Muu yhdistyksen hallitus on aakkosjärjestyksessä: Rainer Ehro, Jenni Keisu, Sirke Kyhäräinen, Anssi Kärkkäinen, Mika Laakso, Jim Pohjansaro ja Sami Salmi. Uusi hallitus pitää järjestäytymiskokouksensa lähiviikkoina.

Kokouksen lopussa allekirjoittanut sai kukkia pitkän hallitusuran päättymisen johdosta, eikä tästä tilanteesta selvitty todellakaan kuivin silmin. Tässä kohtaa kiitin kaikki vuosien varrella hallituksessa olleita kollegoita - ihmisten takiahan tätä on tehty.